Албанія

 

Державний прапор і герб Албанії.

РОЗТАШУВАННЯ

Республіка Албанія — держава в західній частині Балканського півострова, на узбережжі Адріатичного та Іонічного морів. Протока Отранто відокремлює Албанію від Італії. На півночі і сході межує з Косово, Чорногорією, Македонією, на південному сході - з Грецією. Країна має цілу низку захоплюючих природних обʼєктів, що привертають увагу мандрівників - ландшафт країни багатий скелястими піками і мальовничими горами, зарослими густим лісом, прекрасними пляжами під теплим середземноморським сонцем і блакино-синіми водами Адраітики. Крім пляжів Адріатичного та Іонічного морів, Албанія може запропонувати цілий ряд історичних памʼяток.

СТОЛИЦЯ І ВЕЛИКІ МІСТА

Тирана (алб. Tirana) — столиця Республіки Албанія і адміністративний центр рети Тирана, головний політичний, економічний і культурний центр країни. Площа 30 км2. Місто утворює самостійну адміністратиіну одиницю. Заснована в 1614 році, стала столицею країни в 1920 році. Великі міста:  Дуррес, Шкодер, Влера, Корча, Круя, Ельбасан.

ТЕРИТОРІЯ І НАСЕЛЕННЯ

Площа — 28,7 тис. км2. Населення Албанії - 3620 тис. мешканців. У Тирані кількість населення коливається від 353 тис. до (неофіційно) 700 тис. чоловік. Інші найбільш значні міста: Дуррес (99,5 тис. жителів), Ельбасан (87,7 тис.), Шкодер (82,4 тис.) і Вльора (77,6 тис.).

ГРОШОВА ОДИНИЦЯ

Лек (ALL), рівний 100 кіндаркам. В обігу знаходяться банкноти номіналами 100, 200, 500, 1000 і 5000 лек різних модифікацій, також монети в 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 лек. Зустрічаються однакові за номіналом банкноти трьох різних випусків, що відрізняються один від одного за зовнішнім вишлядом. Долари США і євро мають вільне ходіння поряд з національною валютою.

ДЕРЖАВНА МОВА

Албанська. Існують дві групи албанських діалектів - гегський на півночі і тоскський на півдні. В основу офіційної мови Албанії покладено тоскський діалект, на якому говорять більшість населення країни. Багато жителів розуміють грецький, італійський і деякі словʼянаські мови.

РЕЛІГІЯ

На початку ХХ століття співвідношення між християнами і мусульманами в Албанії було майже рівним - 47% католиків і православних, 53 % мусульман. У 2010 році, за даними "Енциклопедії релігій" Дж. Г. Мелтона, мусульмани становили 63 % населення Албанії, християни - 31 %, невіруючі і атеїсти - 5 %. Іслам представлений сунітами і бекташами. Християни розподіляються на дві приблизно рівні групи - католики (490 тис.) і православні (475 тис.). Більшість протестантів (20 тис.) є прихожанами різних пʼятидесятницьких церков. Згідно Держдепу США частка осіб, які беруть активну участь в релігійному житті і службах у храмах становить від 25 до 40 %.

КЛІМАТ

Субтропічний середземноморський і помірний. Літо спекотливе, сухе (середня температура липня - від +24 С до +28 С, січня - +24 С на півночі і до +7 С на півдні). Зима прохолодна і волога (від +14 С на півдні до +6 С на півночі). При цьому температурний режим сильно залежить від висоти місця над рівнем моря, тому в деяких районах взимку температура опускається до -12-20 С, а влітку не перевищує +10 С.

Опадів випадає 600-800 мм. в рік, при цьому максимум припадає на осінь і весну. У гірських районах річні суми опадів зростають від 900-1200 мм. на східних, до 2000-2600 мм. і більше на навітряних західних схилах гір. На висотах понад 1000 метрів в гірських районах сніжний покрив тримається кілька місяців.

Кращий час для відвідин країни - період з квітня по червень і з початку вересня по жовтень. Теплий сезон триває з травня по вересень (липень - найтепліший місяць, до +38 С), але навіть в квітні і жовтні погодні умови можуть бути досить сприятливими.

ЧАСОВИЙ ПОЯС

Час відстає від київського на 1 годину.

СВЯТА

1 січня - Новий рік.
січень-лютий - Великий Байрам (Ейд-аль-Адха, День жертвопринесення).
березень - Курбан-Байрам і Султан-Байрам.
квітень - Страстна пʼятниця, Пасха и Пасхальний понеділок.
1 травня - Першотравень.
листопад - Малий Байрам (Ейд аль-Фітр, кінець Рамадана).
28-29 листопада - День незалежності і День звільнення.
25 грудня - Різдво.

КУХНЯ

Албанська кухня представляє собою строкату суміш древніх іллірійських традицій з турецькими, грецькими і словʼянськими рецептурами.

Основні страви
Основа всіх блюд - м'ясо та овочі. Тут можна спробувати цілком традиційні шиш-кебаб, фрикадельки \"чофте\" та інші знайомі страви. Однак в багато з них місцеві кухарі привносять свої традиції.

Популярними місцевими стравами є \"счумлек\" (тушковане м'ясо з цибулею), \"фергес"\ (тушкована яловичина), \"росто-ми-Салча-кози"\ (ростбіф в кислому молочному соусі), \"таве-кози"\ і \"таве-елбасані"\ (баранина з йогуртом), \"кукуреч"\ (фарширований овочами та м'ясом овечий лівер), \"чомлек"\ (тушкована яловичина), тушковане м'ясо з картоплею і овочами \"гювеч"\, \"сарма"\ (рід голубців), \"фаргеса-тирана"\ (страва зі смаженого м'яса, печінки, яєць і помідорів) і навіть запечена цілком овеча голова (святкове блюдо), а також різноманітні пиріжки з рубаним м'ясом \"ромстек"\, м'ясо на решітці з овочами і інші типово балканські страви з очевидним турецьким \"присмаком"\. До м'яса подається рис \"пілава"\ і різноманітна зелень.

Риба також займає помітне місце в місцевій кулінарії, причому перевага віддається форелі і коропам з Охридського і Шкодерського озер. Морська риба, приготована цілком традиційно, зазвичай є повсякденним блюдом.

Влітку варто спробувати холодний \"таратор"\ з кислого молока, огірків, тертого волоського горіха і цибулі, а також холодні йогурти і огірковий суп - аналог нашої окрошки.

Десерти  і солодке
На десерт зазвичай подаються солодощі \"ошаф"\, солодкі рисові пиріжки, різні пудинги з овечого молока, пиріжки з медом і зацукровані фрукти. Дуже своєрідний смак має місцеве морозиво \"акуллоре"\.

Напої
Каву албанці п'ють як турецьку (\"кафе турці"\), так і еспрессо (\"кафе експрес"\), причому і той і інший варять більш міцним, ніж в сусідніх країнах. Місцеві вина не особливо відомі на міжнародному ринку, проте мають досить непоганий смак і невисоку вартість, при цьому біле вино зазвичай дещо краще, ніж червоне. \"Ракия"\ (виноградне бренді) найчастіше приймається як аперитив, непогану якість мають місцеві бренді, анісовий лікер \"узо"\, різні лікери на фруктах і трав'яна настоянка \"Фернет"\, вироблена в Корчі. Повсюдно продаються імпортні напої, в тому числі австрійське пиво, македонські вина і грецьке \"узо"\. Багато \"місцевих"\ сортів пива, як не дивно, теж імпортуються з Македонії.

МИТНІ ПРАВИЛА

Ввезення і вивезення іноземної валюти юридично не обмежео, валюта в кількості понад 2500 доларів США повинна декларуватися при в'їзді. Дозволено вивезення ввезеної раніше іноземної валюти протягом року, національної - не більше 3000 лек.
Суворо заборонено ввезення зброї, порнографічних матеріалів і наркотиків, хоча на порушення цих правил митна влада часто \"дивляться крізь пальці"\.
Вивіз старожитностей, в тому числі каменів з археологічних розкопок, заборонено. Дозволено вільне вивезення копій античних робіт, які продаються повсюдно.

Вʼїзд на территорію Албанії для громодян України безвізовий. В Україні посольства Албанії немає.

Інтереси України в Албанії представляє посольство України в Греції
Адреса: Греція, Афіни 152 37, Філотеі, вул. Стефану Дельта 2-4.
Телефон: (8 10 30210) 68 00 230
Факс: (8 10 30210) 68 54 154
E-mail: emb_gr@mfa.gov.ua, ukrembas@otenet.gr
Веб-сайт: http://www.mfa.gov.ua/greece

НАЦІОНАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ

Албанці - один з небагатьох народів світу, у яких є звичка підтверджувати сказане не кивком голови, а хитанням з боку в бік. Негативний жест, відповідно, виглядає як наше \"так"\, тобто кивок голови. У столиці та великих містах це зустрічається вже не часто, але в провінції можна повсюдно зіткнутися з такою поведінкою, що часто призводить до багатьох непорозумінь між місцевими жителями і туристами.

КОРИСНІ ПОРАДИ

- Приїхавши в країну, відразу ж знайдіть обмінний пункт і поміняйте Вашу валюту на національну (ЛЕК).
- В ресторанах, кафе і крамницях робіть розрахунок тільки! в національній валюті, оскільки курс Національного Банку і даних структур можуть значно відрізнятися.
- Не купуйте сувеніри на вулиці, краще зайдіть в якусь із фірмових крамниць в центрі Тирана і придбайте собі все те, що душа побажає.
- Будьте готові до масових покупок, оскільки низькі ціни на брендові товари з Італії Вас приємно здивують і не дадуть утриматися від шопінгу.