Болгарія

Державний прарор і герб Болгарії.

РОЗТАШУВАННЯ

Болгарія (болг. Републіка Б'лгарія [respublika bolgarija]) - держава в Південно-Східній Європі, в східній частині Балканського півострова. Займає 22 % його площі. Зі сходу омивається Чорним морем. Межує з Грецією і Туреччиною на півдні, з Сербією і Македонією - на заході і з Румунією - на півночі.

СТОЛИЦЯ І ВЕЛИКІ МІСТА

Софія - столиця і єдине місто-мільйонер Болгарії (1 100 тис.). Один з найдавніших міст Європи. Його вік - близько п'яти тисяч років. Найбільші міста Болгарії: Пловдив - 340 тис., Варна - 315 тис., Бургас - 195 тис., Русе - 165 тис., Стара-Загора - 145 тис., Плевен - 120 тис., Слівен - 100 тис.

ТЕРИТОРІЯ І НАСЕЛЕННЯ

Для європейських мірок ця країна маленька, територія її країни займає близько 111 тис. кв. км. Населення цієї країни становить близько 9 млн. чоловік, з них 85,5 % - болгари, 9,7 % - турки і 3,4 % - цигани.

ГРОШОВА ОДИНИЦЯ

Болгарський лев. 1 лев = 100 стотинок. Ввезення іноземної валюти не обмежене (декларація обов'язкова), національної валюти - заборонено. Вивезення ввезеної іноземної валюти дозволено, національної - заборонено. Обмін валюти не обмежений і здійснюється в банках, готелях, аеропортах і обмінних пунктах (рекомендуємо уточнювати суму до видачі попередньо, так як іноді стягуються комісійні). У готелях і аеропортах обмін здійснюється цілодобово. При виїзді невитрачені гроші можна обміняти на будь-яку конвертовану валюту.

ДЕРЖАВНА МОВА

Державною мовою офіційно визнаний болгарський, в алфавіті якого використовується кирилиця. Однією з приємних характеристик цієї країни є особливе ставлення до туристів. Практично на назві всіх населених пунктів цієї країни, спеціально для туристів на табличках пишуть назви на латиниці, так як в країні широко розвинений туризм, що збирає любителів з усіх куточків Європи і світу. І навіть якщо ви не знаєте болгарського, то у всіх великих містах, і навіть селах, ви можете легко спілкуватися з народом англійською, французькою, німецькою мовами, і вас зрозуміють практично всі, так як ці мови є широко поширеними в цій країні.

РЕЛІГІЯ

Більшість жителів Болгарії - 82,6 % - православні християни, 1,7 % - католики, 1,6 % - протестанти. 12,2 % болгар сповідують іслам і ще 0,8 % - іудаїзм.

КЛІМАТ

Помірно-континентальний, в південних районах перехідний до середземно-морському. Температура повітря в літні місяці  +23-27 ° С, води -  +20-25 ° С. У літні місяці температура повітря рідко перевищує  +28° С, а вода нагрівається до 25° С.

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

-3°

10°

15°

17°

23°

20°

17°

12°

ЧАСОВИЙ ПОЯС

Час в Болгарії збігається з київським, від московського відстає на 1 годину.

ЧАС РОБОТИ УСТАНОВ

Держустанови – з 9.00 до 17.00 (пн. – пт.), банки – з 9.00 до 15.00 (пн. – пт.), крамниці – з 10.00 до 20.00 (пн. – пт., в суботу - до 15.00).

СВЯТКОВІ ДНІ

1 січня - Новий рік,
3 березня - Національне свято Звільнення Болгарії від турецького ярма,
3 дні в квітні - Пасха,
1 травня - Міжнародний день праці,
21 травня - Свято Словʼянської культури і писемності,
25, 26 грудня - Різдво Христове.

КУХНЯ

Національна страва - "чорба" (суп). Спробуйте суп з кислого молока зі свіжими огірками - "таратор". Найбільш популярними стравами є: "кебабчета" (смажені м'ясні ковбаски), "каварма" (м'ясний або овочевий рулет), "дроб сарма" (відбивна печінка ягняти з рисом і яйцем), "сарми" (фаршировані виноградні листи), "кебаб" (м'ясо на рожні), страви з фаршированих овочів, вироби з листкового тіста з сиром, м'ясом або шпинатом - "баніца", сушене яловиче м'ясо - "пастерма", розбавлений водою знаменитий болгарський йогурт з огірками, горіхами і приправами, з солодощів - "баклава", "реване" ... Країна вин - в кожному землеробському районі є свої знамениті вина: в Лясковіце - шампанське, на Чорноморському узбережжі - «димят», в Пловдиві - памід, в Асеновграді - мавруд. Крім того популярні: "ракія", коньяк "Плиска", ментоловий лікер, з гарячих напоїв - кава, з освіжаючих - "айрян" (напій з води і кислого молока).
Все це Ви зможете спробувати і оцінити в численних ресторанах, шинках в національному стилі, закусочних, піцеріях, кафе і кондитерських за дуже доступними цінами.

ПОКУПКИ / СУВЕНІРИ

Рекомендуємо Вам придбати парфуми з Долини Троянд, кераміку, вироби зі срібла ручної роботи, шкіряні вироби, національні сувеніри.

МИТНІ ПРАВИЛА / ПОСОЛЬСТВА

Невитрачені леви Ви зможете знову поміняти в іноземну валюту в митниці, в аеропорту і т.і. перед від'їздом з країни. Необхідно пред'явити документ про обмін з обмінного бюро. Туристичні (дорожні) чеки, Єврочеки і кредитні карти приймаються в деяких банках, великих готелях і туристичних об'єктах. Заборонено ввезення неконсервованих продуктів харчування. Заборонено вивезення: без спеціального дозволу - предметів і речей, що представляють історичну, художню або археологічну цінність. Маючи при собі коштовності, фото-, кіно- і відеокамеру, портативну друкарську машинку або ноутбук, щоб уникнути зайвих непорозумінь, вкажіть їх в декларації при в'їзді в країну.
Іноземцям дозволяється ввезти до Болгарії безмитно 250 сигарет або 50 сигар, 1 літр міцних алкогольних напоїв або 2 літри вина, подарунки в розумній кількості і необмежена кількість іноземної валюти. Якщо загальна сума валюти (місцевою або іноземною), перевершує 5000 лв., її необхідно занести в митну декларацію. Підлягають декларуванню коштовності, відеокамери, комп'ютери і інші дорогі речі. При виїзді з країни цінні речі повинні бути внесені в декларацію. Місцеву валюту (або її еквівалент в іноземній) на суму менше 5000 лв. можна вивозити без документів, суму від 5000 і до 20000 лв. необхідно занести в декларацію. Якщо сума вивезеної із Болгарії валюти перевищує 20000 лв., необхідно дозвіл Болгарського народного банку.
Посольство Болгарії в Україні:
м. Київ, вул. Госпітальна, 1. Робочі години пн.ср.пт 9.30-12.00; вт.чт 14.40 - 16.30. Телефон: 246 7237. Факс: 224 9929.
Посольство України в Болгарії:
1618, Софія, ЖК «Овча купел», вул. Боряна,29, тел. (8 10 35 92)955-94-78

НАЦІОНАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ

Вираз згоди-незгоди в Болгарії протилежно прийнятому у нас, тобто в знак згоди болгари качають головою, а при запереченні кивають головою.

КОРИСНІ ПОРАДИ

Чайові. У ресторані, таксі - 8-10 % від рахунку. Іноді чайові вже включені в рахунок. Також прийнято давати чайові носіям та покоївкам в готелях (на свій розсуд). По всій країні є велика кількість мінеральних джерел. У багатьох готелях на узбережжі вода в кранах - мінеральна. Рекомендуємо також пити воду з пластикових пляшок. Перед поїздкою в країну корисно освоїти основи болгарської мови і користуватися ним. У Болгарії ціни для іноземців вище, ніж для місцевих жителів. Якщо не показувати документи і говорити по-болгарськи, можна уникнути дискримінації.
Слід уважно вивчити меню - порції часто дуже великі, з головою вистачає на двох. Офіціанти можуть порадити фірмові страви. Меню майже всюди на 4 мовах - російською, німецькою, болгарською, англійською. В середньому хороший обід обходиться близько 15 лев з людини.
І коли сідаєте за стіл з болгарами, на забудьте сказати: \"НА ЗДОРОВ'Я\".