Чорногорія

Бажаєте відпочити? ЗАБРОНЮВАТИ >>

Про країну

Чорногорія невелика, але дуже красива країна. В останні роки почала збільшувати свою популярність як туристичний напрямок завдяки її прекрасним пляжам і дуже добре збереженої природи. Здебільшого ця гірська країна вкрита густими незайманими лісами. Дика природа, яка за своєю красою сильно нагадує Альпи, в поєднанні зі середземноморським кліматом і кристально чистою водою Адріатичного моря обіцяють Чорногорії світле майбутнє на туристичному ринку.

Незважаючи на те, що про Чорногорію, як про окрему державу, багато дізналися зовсім недавно (країна отримала незалежність від Югославії тільки в 2006 році), цей край давно шанований туристами. В одній з пісень Висоцького є рядки: «Жаль, Черногория не стала второй родиной моей!». А Лорд Байрон говорив про Чорногорію: «В момент рождения нашей планеты, самая прекрасная из встреч земли и моря произошла в Черногории. Когда сеялись жемчужины природы, на эту землю пришлась целая пригоршня». Сусіди-італійці називають Чорногорію «Монтенегро» - словом, яке надає країні якоїсь таємничої загадковості, присмак пригод і екзотики.

Карта курортів Чорногорії щорічно поповнюється новими цікавими місцями, пам'ятками, розвагами, готелями і ресторанами. М'який клімат і неповторна краса тутешньої природи, як магнітом, притягує туристів, які можуть ще вранці покататися на лижах, а потім, подолавши 100-150 км, погрітися під променями сонця на одному з пляжів.

Багато хто порівнює красу тутешніх гір зі Швейцарськими Альпами. Аналогія дійсно доречна, адже інфраструктура зимового туризму розвинена в Чорногорії так само добре, як і на кращих гірськолижних курортах світу, в тому числі і швейцарських. Різниця полягає лише у вартості розваг і проживання, які в Чорногорії набагато нижчі, ніж в інших країнах. У цьому можна переконатися, відвідавши спеціалізовані на зимовому відпочинку міста Чорногорії Жабляк і Колашин.

Завдяки невеликим розмірам країни всі курорти Чорногорії розміщені дуже компактно. Прибувши в один з двох аеропортів - Подгориці або Тиват - вам не потрібно буде витрачати багато часу на те, щоб дістатися до свого готелю, на пляж або в гори.

Основна маса курортів країни знаходиться на узбережжі Адріатичного моря. Багато з них сконцентровані в Будванскій Рів'єрі, трохи західніше від неї розташоване одне з найкрасивіших місць країни - Которська затока.

Карта міст Чорногорії складається з неповторної Будви, що володіє блакитним прапором; невеликого Котора, що пропонує найнижчі ціни на готелі та масу пам'яток архітектури; невеликого сучасного Бечічі - місця проведення більшості змагань з пляжних видів спорту; Святого Стефана - який колись захищав Чорногорське узбережжя від піратів, а сьогодні перетворений в унікальне місто-готель. Для тихого спокійного відпочинку в колі сім'ї подалі від галасливих тусовок як найкраще підійде затишний Петровац.

Переваги

1. Чорногорія - найбільш екологічно чиста держава в Європі, відповідно Ви не тільки відпочинете в Чорногорії, а й зміцните своє здоров'я.

2. Адріатичне море - найчистіше.

3. У Чорногорії м'який клімат - взимку відносно тепло, влітку немає виснажливої ​​спеки, що гарантує чудовий відпочинок у цій країні.

4. У Чорногорії є не тільки прибережні курорти, але і гірськолижні, таким чином туристичний сезон в цій країні практично ніколи не закінчується. Ви можете приїхати відпочити з травня по жовтень на курорти Адріатичного моря, а взимку вибрати для відпочинку  гірськолижні курорти.

5. Ціни на проживання помірні, нижче, ніж в середньому по Європі, що дозволяє забезпечити не тільки комфортний, але і бюджетний відпочинок в Чорногорії.

6. Громадянам України, Росії, Білорусії, Литви, Латвії, Естонії віза не потрібна. Ви можете знаходиться на відпочинку до 30 днів.

7. Невеликі розміри Чорногорії дозволяють з легкістю подорожувати в найближчі країни (одно-дво денні тури в Італію, Хорватію, Албанію).

{Коротка інформація}

РОЗТАШУВАННЯ

Чорногорія (серб. Црна Гора, хорв. Crna Gora, зустрічається «італьянізірованного» варіант Montenegro) - держава в південно-східній Європі, на Адріатичному узбережжі Балканського півострова. Омивається Адріатичним морем і межує з Хорватією на південному заході, з Боснією і Герцеговиною на північному заході, Сербією на сході і Албанією на південному сході.

СТОЛИЦЯ, ВЕЛИКІ МІСТА

Столиця: Подгоріца, адміністративний і господарський центр Чорногорії з населенням 159000 жителів. Історичним і культурним центром Чорногорії є місто Цетіньє. Вся Чорногорія розділена на 21 громаду, найбільші з них Будва, Бар, Герцег-Нові, Жабляк, Колашин, Котор, Нікшич, Тиват, Ульцинь.

ТЕРИТОРІЯ І НАСЕЛЕННЯ

Площа Чорногорії складає 13.812 kм2. За даними перепису 2003 року в Чорногорії проживає 620 145 осіб (річний приріст 3,5%). Національний склад населення: чорногорці - 43,16%, серби - 31,99%, боснійці - 7,77%, албанці - 5,03%, мусульмани (чорногорці і серби, які сповідують іслам) - 3,97%, хорвати - 1,10%, росіяни - 1,00%, цигани - 0,42%, інші - 5,56%.

ГРОШОВА ОДИНИЦЯ

Євро номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 і євро-центи номіналом 1, 2, 5, 10, 50, офіційно ходять з 2002 р. Приймаються до оплати міжнародні кредитні карти.

ДЕРЖАВНА МОВА

9 статтею Конституції встановлено, що державною мовою в Чорногорії є іекавській діалект сербської мови, на письмі рівноправно вживаються кирилиця і латиниця. У громадах, де значну частину населення складають національні меншини, офіційно вживаються і інші мови (наприклад, албанський в громаді Ульцинь). У Чорногорії багато хто знає російську мову, а англійською можна спілкуватись тільки в основних туристичних центрах.

РЕЛІГІЯ

Виходячи з великої кількості православних святинь на території Чорногорії, відповідно проживає більше число православних християн. Чорногорці сповідують: православ'я - 74,24%, іслам - 17,74%, католицизм - 3,54%.

КЛІМАТ

Середземноморський. Максимальна температура моря влітку: 27,1С Середня температура моря влітку: 24,7С.
Купальный сезон с мая по октябрь. В летний период не бывает высоких волн, дует только легкий и приятный ветер. Цвет морской воды изменяется от темно-синего до зеленовато-голубого, красота промежуточных оттенков с трудом поддается описанию.

Купальний сезон з травня по жовтень. У літній період не буває високих хвиль, дме лише легкий і приємний вітер. Колір морської води змінюється від темно-синього до зеленувато-блакитного, краса проміжних відтінків насилу піддається опису.

ЧАСОВИЙ ПОЯС

Місцевий час: київський мінус 1 година, московський мінус 3 години тому.

Курорти

Пляжні курорти

Відпочинок на морі - один з найкращих видів відпочинку, які пропонує туристам Чорногорія. Адже в країні налічується близько 117 пляжів, а води Адріатичного моря в цих місцях надзвичайно прозорі і чисті. Крім того, морська стихія тут на рідкість спокійна, висота хвиль рідко перевищує півметри.

Найбільш популярними і великими пляжними курортами вважаються міста Герцег-Нові, Котор, Будва, Петровац, Бар і Ульцинь. До речі, у багатьох приморських містах створено дайвінг-центри, які пропонують гостям найрізноманітніші послуги: від навчання основам дайвінгу до огляду підводних гротів і останків затонулих старовинних кораблів.

Гірськолижні курорти

Найбільш примітні Жабляк (масив Дурмітор) і Колашин (масив Беласиця). Перший - це найбільший чорногорський курорт, але його недолік в тому, що потрапити туди можна тільки по гірських дорогах, так як Жабляк знаходиться на висоті майже 1500 метрів біля самого підніжжя Дурмітора. Довжина головної лижної траси становить 3,5 тисячі метрів. Лижний сезон тут триває з грудня по квітень.

А ось до гірськолижного курорту Колашине легко доїхати і на поїзді по залізниці. Крім того, до нього ходять автобуси з однойменного курортного містечка. Крім непоганої лижної траси, Колашин може похвалитися наявністю гірськолижної школи і школи сноубордистів. Тривалість сезону в Колашині - з листопада по квітень.

Робота установ

Банки работают: пн.-пт. с 8 до 17, сб. до 13, в вс. банки не работают. Магазины, маркеты работают с 6,7 до 22 (в курортных зонах и до 24) без выходных. Кухня в ресторанах обычно работает до 22-23 часов. Дискотеки на набережной работают ежедневно с 21:00 до 01:00, ночные клубы - с 24:00 до 05:00.

Банки працюють: пн.-пт. з 8 до 17, сб. до 13, в сб. банки не працюють. Крамниці, маркети працюють з 6,7 до 22 (в курортних зонах і до 24) без вихідних. Кухня в ресторанах зазвичай працює до 22-23 годин. Дискотеки на набережній працюють щодня з 21:00 до 01:00, нічні клуби - з 24:00 до 05:00.

Святкові дні:

  • 1 і 2 січня — Новий рік,

  • 6 і 7 січня — православне Різдво,

  • 27 квітня — День Державності,

  • квітень—травень — православний Великдень,

  • 1 і 2 травня — День праці,

  • 9 травня — День Перемоги,

  • 4 липня — День партизана,

  • 13 липня — День повстання,

  • 29 і 30 листопада — дні республіки.

Якщо свято припадає на неділю або суботу, то наступні понеділок і вівторок теж вважаються неробочими.

Кухня, покупки, сувеніри

Чорногорська кухня пропонує блюда з різних комбінацій свинини, баранини і овочів. Географічне положення і наявність моря в країні, природно, передбачає і велику різноманітність рибних блюд. З традиційних алкогольних напоїв варто спробувати лозовач - самогон з винограду. Чорногорці також люблять сливовицю і ракію з абрикосів. У будь-якому барі і ресторану можна виявити непоганий вибір чорногорських вин відмінної якості. Практично всі страви національної кухні Чорногорії готуються за старовинними рецептами, тонкощі яких вам не розповість ніхто, адже вони є своєрідним надбанням країни, на ряду з замками, Національними парками і пляжами.

З Чорногорії можна привести масу сувенірів. Більшість везуть оливкову олію, вина, футболки, брелоки, магнітики з національною символікою. Любителям більш оригінальних подарунків пропонуємо придбати національні костюми, або ляльок в національних костюмах, чорногорський музичний інстремент - гусла ручного виробництва, а також вази, горщики і тарілки, виточені з каменю. Пройшовши по набережній будь-якого курортного містечкв ви не зможете втриматися і не придбати чогось на пам'ять про цю прекрасну країну.

Рекомендуємо обов'язково спробувати наступне: мусака, пршут, негушський сир, каймак, бурек і солодощі - пита, пахлава.

Митниця, посольства

Для громадян України, Росії передбачений безвізовий в'їзд до Чорногорії з метою поїздки - туризм на строк до 30-ти днів. Іноземну валюту при в'їзді і виїзді з країни понад 500 євро необхідно декларувати, але правила часто змінюються тому бажано проконсультуватися до поїздки.

ПОСОЛЬСТВО ЧОРНОГОРІЇ В УКРАЇНІ: Київ, вул. Волоська, 4, тел .: 425 60 60

ПОСОЛЬСТВО УКРАЇНИ В СЕРБІЇ І ЧОРНОГОРІЇ
(За сумісництвом): Адреса: Srbijai, g.Beograd 11000, Bulevar Oslobo? Enja 87, Телефон: (8 10 381 11) 39 78 987, Факс: (8 10 381 11) 39 78 998, E-mail: emb_sru @ mfa.gov.ua, office@ukrembassy.org.yu, Веб-сайт: http://www.ukrembassy.org.yu/, http://www.mfa.gov.ua/serbia/, Режим роботи: 08 : 00 - 17:00 (пн-пт)
Посольство Росії в Чорногорії: 81000, Підгірці, вул. Ґміна Велішев Мугоша, б. 1, Generalni konzulat Ruske Federacije u Podgorici. Телефон: +382 20 272 450, +382 20 272 460. Факс: 611-388. Консульський відділ: +382 20 273 104

Національні особливості

Чорногорці - народ дуже гостинний і доброзичливий. У них завжди все відбувається \ "polako \" (в пер. \ "Спокійно \"), тобто ніхто, ніколи і нікуди не поспішає. Ця риса чорногорців найбільше підкуповує туристів, які бажають провести свій відпочинок без суєти і метушні.

У чорногорців є 10 традиційних заповідей. Побачити їх, звичайно, можна лише на сувенірних кухлях і листівках, але, як то кажуть, «в кожному жарті є частка жарту».

10 заповідей справжнього Чорногорця:

  1. Людина народжується втомленою і живе, щоб відпочити.

  2. Люби ліжко своє як самого себе.

  3. Відпочивай вдень, щоб вночі спати.

  4. Не працюй - робота вбиває.

  5. Якщо побачиш, що хтось відпочиває - допоможи йому.

  6. Працюй, як можна менше, а якщо можеш - переклади на іншого.

  7. В прохолоді порятунок, від відпочинку ще ніхто не помер.

  8. Всі хвороби від роботи, не помри молодим.

  9. Якщо захочеш попрацювати, присядь, відпочинь, і це бажання пройде.

  10. Якщо бачиш, що хтось бенкетує - приєднуйся, якщо бачиш, що хтось працює - піди і не заважай.

Корисна інформація

Вода питна практично скрізь.

Коли будете сплавлятися на рафтах по річці Тара - ви зможете насолодитися її дзеркально чистою і освіжаючою водою!

Покупки робіть в маркетах, оскільки ціни в них нижче, ніж на ринках, а продукція нічим не гірше.

На ринках можна поторгуватися, але не факт, що вам поступляться.

Оливкову олію краще купувати в маркеті. Чорногорці рекомендують \"Барське злато \".

Якщо ви захочете дати чайових чорногорцеві - не дивуйтеся його реакції (він може їх взагалі не взяти!). Ось такий народ: щедрий, безкорисливий і душевний!

Для мандрівників, які бажають відвідати такі країни як Сербія, Хорватія і Чорногорія слід запам'ятати, що "право" по-сербськи і хорватські означає прямо. Так можна дуже заблукати, шукаючи вказаний маршрут і розпізнавальні знаки. Якщо в розмові Ви почуєте як когось характеризують як "топлог брата", тобто "теплого брата", не поспішайте думати, що маються на увазі дружні стосунки, просто так в Чорногорії говорять про ... гомосексуалістів. А слова "курка" і "сірники" категорично не рекомендуємо вживати в Монтенегро. Справа в тому, що це слова нецензурні, а, значить, наслідки можуть бути не дуже хорошими. Саме тому, приїжджаючи в незнайому країну, слід дізнатися, про те, що вимовляти не можна і які жести показувати небажано. Про те, що чорногорську назву сосисок у наших співвітчизників викликають неприборкані веселощі і сумніватися не варто. Адже слово сосиски у них звучить як "хрінівки". Взагалі, для перестраховки іноді легше некультурно показати пальцем, ніж пояснити. Плутанину викликає слово "їдемо", що означає "я їм", і слово "поїсти", яке позначає дієслово пробувати або намагатися.

Розмовник

Основні фрази Osnovni izrazi
Добрий ранок! Dobro jutro!
Добрий день! Dobar dan!
Добрий вечір! Dobro veče!
До побачення! Doviđenja!
Привіт! Ćao/Zdravo!
Так/Ні Da/Ne
Дякую/Будь ласка Hvala/Molim
Вибачте... Oprostite...
Винен... Žao mi je...
На здоровʼя! Živeli!
 
Готель Hotel
Будь ласка, зʼєднайте меня з номером (в готелі) Molim Vas sobu...
Номер в готелі Soba u hotelu
Одномісний номер Jednokrevetna soba
Двомісний номер Dvokrevetna soba
Покоївка Sobarica
Ліжко Krevet
Ключ Ključ
Випрати Oprati
Холодно/жарко Hladno/vruće
Тут занадто шумно... Ovde je veoma bučno...
Поміняти Promeniti
Коли подається сніданок? Kada servirate doručak?
Коли подається обід? Kada servirate ručak?
Коли подається вечеря? Kada servirate večeru?
 
Пошта Pošta
Де знаходиться телефон-автомат? Gde je telefonska govornica?
Де знаходиться пошта? Gde je pošta?
Конверт Koverat
Марка Marka
Листівка Razglednica
Лист наземним транспортом Obično pismo
Авіа лист Avionsko pismo
 
Пора року Godišnja doba
Зима Zima
Весна Proleće
Літо Leto
Осінь Jesen
Місяць Mesec
Січень Januar
Лютий Februar
Березень Mart
Квітень April
Травень Maj
Червень Jun
Липень Jul
Серпень Avgust
Вересень Septembar
Жовтень Oktobar
Листопад Novembar
Грудень Decembar
 
Неділя Sedmica
Понеділок Ponedeljak
Вівторок Utorak
Середа Sreda
Четвер Četvrtak
Пʼятниця Petak
Субота Subota
Неділя Nedelja
 
Покупки Kupovina
Скільки це коштує? Koliko to košta?
Дайте мені, будь ласка, чек... Molim vas račun...
Де я можу купити... Gde mogu da kupim ...
Це занадто дорого... To je preskupo...
Чи є дешевше... Ima li jeftinije...
Сигарети Cigarete
Сонцезахисний крем Krema za sunčanje
Приймаєте кредитну картку? Primate li kreditnu karticu?
Чи є знижки за готівку? Imate li popust za gotovinu?
Чи є Tax-free? Imate li tax-fri?
 
Вивіски Natpisi
Вхід/вихід Ulaz/izlaz
Інформація Informacije
Заборонено Zabranjeno
Туалет WC
Відкрито Otvoreno
Закрито Zatvoreno
Увага! Pažnja!
Робочий час Radno vreme
 
Напої Pića
Мале/велике пиво Malo/veliko pivo
Вино біле/вино червоне Belo vino/crno vino
Шампанське Šampanjac
Коньяк Konjak
Коктейль Koktel
Експрес-кофе Espresso
Індійський чай (з лимоном) Indijski čaj (sa limunom)
Молоко Mleko
Апельсиновий сік Sok od narandže (juice)
Яблучний сік Sok od jabuke
Персиковий сік Sok od breskve
Абрикосовий сік Sok od kajsije
Грейпфрутовий сік Sok od greipfruta
Вишневий сік Sok od višnje
Мінеральна вода з газом (з лимоном) Gazirana mineralna voda (sa limunom)
Звичайна вода (з кригою) Obična voda (sa ledom)
Стакан/ложка/вилка/ніж/тарілка Čaša/kašika/viljuška/nož/tanjir
Гарячий/холодний Vrući/hladan
 
Поїздки Putovanja
Коли відправлення? Kada odlazi?
Коли відправляється перший автобус? Kada ide prvi autobus?
Це дуже рано. Коли наступний To je prerano. Kada ide sledeći?
Відправлення Odlazak
Прибуття Dolazak
Розклад Vozni red
Теплохід Brod
Міський автобус Gradski autobus
Поїзд Voz
Трамвай Tramvaj
Де автобусна зупинка? Gde je autobuska stanica?
Де вокзал? Gde je železnicka stanica ?
Мені потрібно... Želim...
...білет "туди" ...kartu u jednom smeru
...білет "туди і назад" ...povratnu kartu
Який автобус йде до... Koji autobus ide u...
 
Географія Geografija
Місто Grad
Країна Država
Річка Reka
Море More
Берег Obala
Острів Ostrvo
Вулиця Ulica
 
По місту U gradu
Де... Gde je...
...банк ...banka
...пошта ...pošta
...центр посольства ...centar grada
...мій готель ...moj hotel
...ринок ...pijaca
...туалет ...javni WC
...телефон-автомат ...telefonska govornica
...музей ...muzej
...пляж ...plaža
...собор ...katedrala
...церква ...crkva
...головна площа ...glavni trg
...мечеть ...džamija
...старе місто ...stari grad
...палац ...dvorac
...замок ...zamak
Я іду в... Idem do...
Де це? Gde je to?
Я не можу знайти... Ne mogu naći...
Це далеко? Je li daleko?
Будь ласка, покажіть мені це на карті... Molim, pokažite mi na karti...
Наліво Levo
Направо Desno
Прямо Pravo
Я хочу побачити... Želim videti...
 
Водію Za vozača
Станція бензозаправки Benzinska pumpa
Права на водіння Vozačka dozvola
Прокат автомобілей Rent-a-car
Велосипед Bicikl
Мотоцикл Motor
Мотороллер Moped/skuter
 
Критичні ситуації Kritične situacije
Допоможіть! Upomoć!
Викличте лікаря/поліцію! Pozovite doktora /policiju!
Підіть геть! Idite!
 
Здоровʼя Zdravlje
Де лікарня? Gde je bolnica?
Де аптека? Gde je apoteka?
Мені потрібен лікар... Treba mi doktor...
Швидка допомога Hitna pomoć
У мене болить голова/зуб... Boli me glava/zub
У мене... Imam...
...діабет ...dijabetes
...епілепсія ...epilepsiju
...астма ...astmu
...нудота ...mučninu
...гіпертонія ...hipertoniju
Я - сердечник... Ja sam srčani bolesnik...
У мене алергія на... Alergičan sam na...
...антибіотики ...antibiotike
...пеніцилін ...penicilin
Ліки Lek
Таблетки проти болю Tablete protiv bolova
Спиртовий розчин Alkohol
Борна кислота Spiritum boricum
Kрем Krema
Пластир Flaster
Вата Vata
Бинт Zavoj
Презерватив Kondom
Тампони Tamponi
 
Числові Brojevi
0 nula
1/11 jedan/jedanaest
2/12 dva/dvanaest
3/13 tri/trinaest
4/14 četiri/četrnaest
5/15 pet/petnaest
6/16 šest/šesnaest
7/17 sedam/sedamnaest
8/18 osam/osamnaest
9/19 devet/devetnaest
10/20 deset/dvadeset
21 dvadeset jedan
100 sto
1000 Hiljada
1000 000 milion